Wpływ osuszaczy adsorpcyjnych na jakość powietrza sprężonego
Czy wiesz, że powietrze sprężone w temperaturze 30 stopni może zawierać około 30 gramów wilgoci w postaci pary na m3? Wilgoć może dostać się do instalacji i spowodować korozję. Wilgoć w powietrzu sprężonym może powodować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby przeciwdziałać tej wilgoci. W tym wpisie omówimy osuszacz adsorpcyjny i jak on działa.
Co to jest osuszanie adsorpcyjne?
W powietrzu sprężonym często stosuje się osuszacz adsorpcyjny. Ważne jest, aby zapobiec zanieczyszczeniom, rozwojowi bakterii, problemom i uszkodzeniom (pneumatycznych) maszyn. Można to osiągnąć poprzez osuszanie powietrza sprężonego za pomocą adsorpcji. Sprężarka powietrza zasysa powietrze z otoczenia, które zawiera dużo wilgoci i brudu. Podczas kompresji powietrza para wodna przekształca się w formę ciekłą. Następnie powietrze trafia do osuszacza adsorpcyjnego, gdzie jest osuszane do pożądanej klasy powietrza. W zależności od zastosowania powietrza sprężonego, wymagana jest określona klasa powietrza zgodnie z ISO8573-1:2010. Osuszacz adsorpcyjny może osiągnąć klasę od -.3.-. Klasa ta wskazuje punkt rosy ciśnienia na poziomie -20°C. Większość osuszaczy adsorpcyjnych osiąga klasę do -.1.-., co oznacza punkt rosy ciśnienia na poziomie -70°C.
Jak działają osuszacze adsorpcyjne?
Osuszacz adsorpcyjny ma co najmniej dwie kolumny (łóżka), które są wypełnione materiałem higroskopijnym (granulami adsorpcyjnymi), które zatrzymują wilgoć. Powietrze sprężone początkowo przepływa przez jedno z łóżek i wiąże parę wodną z materiałem higroskopijnym, dzięki czemu powietrze opuszcza osuszacz adsorpcyjny w stanie suchym. Gdy granule nasycą się wilgocią, powietrze kierowane jest do drugiego łóżka, a przepływ powietrza do pierwszego łóżka zostaje zatrzymany. Czas, przez jaki powietrze ma kontakt z granulkami, decyduje o ilości wilgoci usuniętej z powietrza. Gdy pierwsze łóżko się nasyci, jest regenerowane za pomocą suchego powietrza sprężonego. Może być również podgrzewane lub ogrzewane powietrzem z otoczenia, aby ułatwić absorpcję wilgoci. Jeden zbiornik wysycha, podczas gdy drugi regeneruje się, naprzemiennie. Jest to proces zwany Adsorpcją Swingową Ciśnienia (PSA).
Gdzie i dlaczego stosuje się osuszacze adsorpcyjne?
Osuszacze adsorpcyjne stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest jakość powietrza sprężonego od -20°C dP. Dotyczy to np. stalowych instalacji sprężonego powietrza oraz narzędzi pneumatycznych, które są szczególnie wrażliwe na korozję. Ponieważ osuszacz adsorpcyjny dostarcza suche powietrze, zapobiega to korozji. Ogólnie rzecz biorąc, osuszacze adsorpcyjne są stosowane w procesach produkcyjnych, w których wymagana jest określona klasa powietrza sprężonego.
Na przykład w przemyśle spożywczym i napojowym zawsze stosuje się osuszacze adsorpcyjne, ponieważ wymagane są wyższe klasy powietrza sprężonego. Klasy te zaczynają się od -.0.-. zgodnie z ISO8573-1:2010. Tę klasę można odczytać jako -20°C dP do -90°C dP. Powietrze sprężone stosowane w przemyśle spożywczym i napojowym musi spełniać wysokie wymagania, aby było bezpieczne dla żywności. W ten sposób zapobiega się wzrostowi pleśni i bakterii, wydłuża trwałość oraz zapobiega korozji w instalacjach. Powietrze sprężone musi również spełniać wymagania FAD, co można osiągnąć tylko za pomocą osuszacza adsorpcyjnego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszaczy adsorpcyjnych?
Przy wyborze osuszacza adsorpcyjnego należy uwzględnić wymaganą klasę powietrza sprężonego. Jakość powietrza sprężonego jest określona w ISO8573-1:2010 i obejmuje dziewięć klas, z których w większości przypadków stosuje się klasy do 5. Należy wziąć pod uwagę klasę czystości dla cząsteczek, wilgoci, pary, wody w postaci ciekłej oraz całkowitą ilość oleju w powietrzu sprężonym. Przy klasie czystości dla wilgoci i kropli wody uwzględnia się ilość wilgoci, którą należy usunąć z powietrza sprężonego. Jeśli posiadasz osuszacz adsorpcyjny klasy 1, oznacza to, że masz najsuchsze powietrze sprężone. Więcej informacji na temat ISO8573-11:2010 znajdziesz w tym wpisie na blogu.
Klasa czystości powietrza sprężonego dla wilgotności i wody w postaci ciekłej |
|
Klasa * |
Punkt rosy ciśnienia °C |
0 |
Zgodnie ze specyfikacjami użytkownika dostawcy i bardziej rygorystyczna niż klasa 1 |
1 |
≤ -70°C |
2 |
≤ -40°C |
3 |
≤ -20°C |
4 |
≤ +3°C |
5 |
≤ +7°C |
6 |
≤ +10°C |
Wybór odpowiedniego osuszacza adsorpcyjnego jest ważny, aby uzyskać wymaganą jakość powietrza sprężonego i odpowiednią suchość. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Możesz skontaktować się ze mną, aby umówić się na niezobowiązującą konsultację.
Różnice między osuszaczem chłodniczym a osuszaczem adsorpcyjnym
Osuszacz chłodniczy i osuszacz adsorpcyjny mogą być używane w instalacji sprężonego powietrza, ale istnieją między nimi pewne różnice. Zaletą osuszacza chłodniczego jest to, że nie zużywa on dodatkowego powietrza regeneracyjnego, czyli powietrza do płukania, podczas gdy osuszacz adsorpcyjny zużywa około 20% więcej swojej pojemności na powietrze regeneracyjne. Ponadto osuszacz chłodniczy wymaga minimalnej konserwacji, podczas gdy osuszacz adsorpcyjny wymaga corocznego przeglądu. Osuszacz chłodniczy może wysuszyć powietrze tylko do punktu rosy ciśnienia na poziomie +3°C, podczas gdy osuszacz adsorpcyjny osiąga punkt rosy co najmniej -70°C. To wymaga konserwacji, aby zapobiec problemom i przedłużyć żywotność urządzenia. Kolejną różnicą jest to, że osuszacz chłodniczy jest w stanie osuszyć większą ilość wilgoci, nazywaną przemysłowo suchym powietrzem. Osuszacz adsorpcyjny natomiast jest w stanie skuteczniej usunąć wilgoć z powietrza sprężonego.
Ale kiedy używać osuszacza adsorpcyjnego, a kiedy osuszacza chłodniczego?
Przy wyborze odpowiedniego osuszacza bierze się pod uwagę wymaganą klasę powietrza sprężonego oraz punkty rosy, które należy osiągnąć. Zaleca się użycie osuszacza adsorpcyjnego, gdy wymagany jest punkt rosy -20, -40 lub -70 stopni, czyli klasa 1 do 3. Dla klasy 4 do 5 zaleca się użycie osuszacza chłodniczego z punktem rosy od +3°C do +7°C. Czasami stosuje się jednocześnie osuszacze chłodnicze i adsorpcyjne w celu obniżenia kosztów energii. Seria ATT (Antares) 040-340 firmy Parker zawiera tę kombinację w jednej jednostce. Seria Antares ma przepływ do 2040 m3/godz. i punkt rosy w zakresie od +5 do -70 stopni.
Jakie rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych można znaleźć w naszej ofercie?
Jako dystrybutor Parker w zakresie uzdatniania powietrza sprężonego i gazów oferujemy wszystkie rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych firmy Parker. Dostarczamy zarówno małe, jak i duże osuszacze adsorpcyjne. Kluczowym czynnikiem przy doborze jest wymagany przepływ, punkt rosy, który ma zostać osiągnięty, oraz wybór osuszacza regenerowanego na zimno lub na ciepło. Osuszacze adsorpcyjne zazwyczaj mają trzy opcje punktów rosy, czyli -20°C, -40°C lub -70°C.
- Seria K-MT i KA-MT 1-8 ma przepływ do 86 m3/godz.
- Seria K-MT i KA-MT 10-95 ma przepływ do 940 m3/godz.
- KE-MT 250-600 ma przepływ 6100 m3/godz.
- CDAS, OFAS i FBP mają przepływ 300 m3/godz. i są odpowiednie do zastosowań przemysłowych w przemyśle spożywczym, napojowym i farmaceutycznym.
- Seria MX ma przepływ do 300 m3/godz.
- Seria MXLE ma przepływ 2040 m3/godz. Dzięki układowi kaskadowemu można osiągnąć wyższe przepływy, łącząc kilka osuszaczy adsorpcyjnych.
- Osuszacz adsorpcyjny WVM (regenerowany na ciepło) ma przepływ 14500 m3/godz. i jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych. Seria WVM zapewnia oszczędność energii na poziomie 25%, zasysa powietrze z otoczenia i nie zużywa powietrza regeneracyjnego.
Po więcej informacji na temat osuszaczy adsorpcyjnych zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem online od strony 30 do 61.
Bezpłatna konsultacja w zakresie osuszaczy adsorpcyjnych?
Chętnie przyjrzymy się Państwa specyficznej sytuacji i doradzimy, jaki osuszacz będzie najlepszy. Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji lub porady dotyczącej osuszaczy adsorpcyjnych, prosimy o kontakt na adres e-mail patrizia@interfilter.nl lub telefonicznie pod numerem +31 (0)6 57 42 00 91. Oczywiście moi koledzy są również dostępni i gotowi do pomocy, korzystając z danych kontaktowych w oknie po prawej stronie ekranu.