Ben Lamens
Kierownik ds. Rozwoju Biznesu
3 grudnia 2020
W międzyczasie pojawiło się wiele publikacji dotyczących znaczenia wentylowania pomieszczeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa koronawirusa, a nawet jego zapobieżenia. Chciałbym jednak dorzucić do tej publikacji jeszcze to, szczególnie dlatego, że nadal otrzymujemy wiele pytań na ten temat.
Czy wystarczy odfiltrować COVID-19 z powietrza za pomocą wysokowydajnych filtrów?
To pytanie zadajemy często. Odpowiedź na nie niestety nie jest łatwa do udzielenia, ponieważ odgrywa rolę wiele czynników. Powietrze z zewnątrz będzie np. prawie nie zawierało żadnych cząstek COVID-19, podczas gdy powietrze w zamkniętych pomieszczeniach, jak biura i sale lekcyjne, może zawierać te cząstki, w wyniku obecności zakażonych koronawirusem osób w tych pomieszczeniach. Te przenoszące wirusa cząstki są unoszone w powietrze poprzez np. kichanie, kaszel i głośne mówienie. Filtracja powietrza z zastosowaniem wysokowydajnych filtrów nie działa zatem specyficznie obniżająco ryzyko zakażenia koronawirusem. Natomiast wysokowydajne filtry powietrza w powietrzu doprowadzanym do pomieszczenia pomagają ochronić układ oddechowy przed podrażnieniem przez pył w powietrzu zewnętrznym. Jeśli ten pył jest wychwytywany zanim dotrze do płuc, zmniejsza to szansę na dodatkowe powikłania w przypadku zakażenia koronawirusem.
A jak ma się wentylacja, od której zaczęła się ta publikacja?
Podczas gdy osoby zakażone koronawirusem mogą wprowadzać wirusa do powietrza poprzez np. kaszel, kichanie lub głośne mówienie. Te przenoszące wirusa są z reguły dość duże krople wodne, ślina lub aerozole. Osoby znajdujące się w pobliżu osoby rozpowszechniającej wirusa mogą je wdychać i tym samym zarazić. Istnieje także ryzyko, że osoby zakażą się poprzez dotknięcie osiadłych cząstek wirusa i wprowadzenie ich następnie na swoje palce do ust, nosa lub oczu. Wentylacja, czyli wymiana powietrza z zewnątrz poprzez doprowadzenie świeżego powietrza, oczyszcza praktycznie pomieszczenie i rozcieńcza obecne powietrze wewnątrz powietrzem zewnętrznym. Dzięki temu jedno metr sześcienny zanieczyszczonego powietrza będzie zawierać stosunkowo mniej przenosicieli wirusa niż w przypadku braku wentylacji. W tym drugim przypadku stężenie przenosicieli wirusa na metr sześcienny zwiększyłoby się, ponieważ przenosiciele byliby dodawani do powietrza, ale nie byliby usuwani. Ryzyko zakażenia wzrasta w tym przypadku.
Czy dobre filtry powietrza w ogóle nie pomagają w walce z COVID-19?
Filtry HEPA i wysokowydajne filtry ISO ePM1-90% skutecznie wychwytują przenosicieli wirusa. Jeśli z jakiegoś powodu powietrze jest rekultywowane w pomieszczeniu, czyli w całości lub częściowo ponownie używane, zaleca się filtrowanie tego powietrza za pomocą wcześniej wspomnianych filtrów, aby w miarę możliwości wyłapać jak najwięcej przenosicieli wirusa. Rekultywacja bez odpowiednich filtrów niepotrzebnie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się przenosicieli wirusa w pomieszczeniu z powodu powstawania strumieni powietrza przy rekultywacji. Jednak również w przypadku rekultywacji z odpowiednimi filtrami niezbędna jest wystarczająca wentylacja, ponieważ w przeciwnym razie stężenie CO2 i wilgotności wzrosłoby w pomieszczeniu do niepożądanych poziomów. Obie sytuacje nie są pożądane. REHVA zaleca stosowanie filtrów ePM1-80% przy włączonej rekultywacji. Nasze filtry NWES98 PLUS ePM1-90% są więc odpowiednie do zastosowania w sekcjach rekultywacji w instalacjach wentylacji. Oprócz najdrobniejszych pyłków filtr ten usuwa również przenosicieli wirusa, takie jak aerozole, z powietrza, po czym wirusobójczy agent inaktywuje zdecydowaną większość obecnych wirusów.
Jakie są właściwie metody wentylacji?
Można to ogólnie podzielić na wentylację mechaniczną i naturalną. W przypadku wentylacji naturalnej powietrze z zewnątrz dostaje się np. poprzez otwarte okna i drzwi, podczas gdy w wentylacji mechanicznej powietrze jest wprowadzane za pomocą wentylatorów. Wentylacja mechaniczna daje najpewniejsze rezultaty, ponieważ ilość dostarczanego powietrza może być kontrolowana, podczas gdy przy wentylacji naturalnej decydująca jest siła i kierunek wiatru. Jeśli nie ma prawie w ogóle wiatru lub przeważna wieje z niewłaściwego kierunku, praktycznie nie będzie możliwe skuteczne wentylowanie pomieszczenia, bez względu na to, ile okien i drzwi jest otwartych. Ponadto powietrze w przypadku wentylacji naturalnej zazwyczaj nie jest filtrowane, więc szkodliwe pyły i sadza mogą swobodnie przedostać się do środka. W przypadku instalacji wentylacji mechanicznej dobre filtry powietrza skutecznie usuwają większość tych substancji, co prowadzi do zdrowszego powietrza wentylacyjnego. Ponadto to powietrze można również podgrzewać lub schładzać przed wtłoczeniem go do pomieszczenia.
Mam nadzieję, że powyższe wypowiedzi pomogły rozwiać wątpliwości. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują porady, proszę o kontakt ze mną pod adresem ben@interfilter.nl lub pod numerem (0181) 31 11 87. Więcej informacji o naszym filtrze NWES98 PLUS lub filtrach HEPA można znaleźć również na tej stronie.